intro 039Незважаючи на певні досягнення, отримані впродовж майже двадцяти років, проблема непридатних пестицидів в Україні й до цього часу залишається доволі гострою через її складність, відсутність системного підходу до її остаточного вирішення та небажання застосовувати для її розв’язання світовий досвід, який використовує найкращі доступні технології та найкращі види природоохоронної діяльності (BAT/BEP), що передбачено Стокгольмською конвенцією про стійкі органічні забруднювачі, і Стороною якої є Україна.

З 1999 року ВЕГО «МАМА-86» розпочала національну кампанію з вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні. Одним із найбільш успішних заходів у цій кампанії став проект «Зниження гострих ризиків від непридатних пестицидів в Україні» (2008–2010), інформацію про який можна знайти на сайті ВЕГО «МАМА-86».

У 2014 році ВЕГО «МАМА-86» розпочала проект «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» за підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва (Sida). Одним з компонентів цього проекту стала реалізація пілотних проектів в регіонах із залученням до їх виконання представників місцевих громад та органів місцевого самоврядування, і які базуються на використанні найкращих доступних технологій та найкращих видів природоохоронної діяльності (BAT/BEP) при їх імплементації.

«МАМА-86-Яремче» вибрала для реалізації відповідних демонстраційних пілотних проектів колишні пестицидні склади у двох селах Галицького району на Івано-Франківщині.

Впродовж 2009–2011 років з території Івано-Франківської області на утилізацію за кордон вивезли 402,227 тонни непридатних до використання та заборонених хімічних засобів захисту рослин — пестицидів та отрутохімікатів, накопичених за часів колишнього Радянського Союзу (http://report.if.ua/lyudy/gasymov-obicyaye-vyvezty-z-galyckogo-rajonu-tonnu-pestycydiv-ta-otrutohimikativ/).

У грудні 2011 року на офіційному сайті Івано-Франківської облдержадміністрації з’явилася інформація про те, що з області вивезено останню партію непридатних пестицидів (http://www.if.gov.ua/news/13606).

Проте після подання офіційного запиту від «МАМА-86-Яремче» до департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА було отримано відповідь, що у 2013 році на території Галицького району в селах Нові Скоморохи та Кінчаки було виявлено 1,1 тонни непридатних та заборонених для використання пестицидів і агрохімікатів, що зберігалися на залишках будівель колишніх складів.

Члени «МАМА-86-Яремче» та еколог Володимир Красноштанов відвідали два вищезгадані села у Галицькому районі і констатували той факт, що на території колишніх складів з пестицидами отрутохімікати частково були перезатарені, а частина зберігалася насипом під відкритим небом, насичуючи повітря їдким запахом, і збагачуючи ґрунт та воду композицією невідомих сумішей, що несли в собі потенційну загрозу здоров’ю місцевого населення та довкіллю.

На першому етапі реалізації демонстраційного пілотного проекту на Івано-Франківщині «МАМА-86-Яремче» за допомогою експертів провела ситуаційне дослідження сучасного стану справ з непридатними пестицидами в області та створила тематичну робочу групу пілотного проекту за участю всіх зацікавлених сторін.

Наступним етапом у цій роботі стало проведення низки просвітницьких заходів в рамках національної інформаційної кампанії «Майбутнє без непридатних пестицидів», у тому числі ряд обласних семінарів:

  • 24 лютого 2015 року в селищі Ворохта відбувся Івано-Франківський обласний семінар керівників гурткової роботи, в якому взяли участь представники кожного з 14 районів Івано-Франківщини.
  • 12 березня 2015 року в Івано-Франківську відбулася нарада-семінар «Пестициди — виклики сьогодення» для директорів, завідуючих відділами, методистів станцій юних натуралістів та еколого-натуралістичних центрів, за участі представника від департаменту освіти Івано-Франківської ОДА. 18 фахівців в галузі позашкільної освіти ознайомилися з основними завданнями проекту та отримали знання про ризики для населення і довкілля від непридатних пестицидів (http://archive.mama-86.org/index.php/uk/chemsec/chemsec-news/682-pesticides.html).
  • 9 листопада 2015 року в Яремче в рамках Івано-Франківського обласного семінару для понад 20 керівників гурткової роботи відбувся семінар, де члени «МАМА-86-Яремче» представили результати ситуаційного дослідження сучасного стану справ з непридатними пестицидами в області та в Україні, а також розповіли про превентивні засоби у поводженні з отрутохімікатами та місцями їх складування (http://archive.mama-86.org/index.php/uk/chemsec/chemsec-news/744-op.html).

Одним із заходів національної інформаційної кампанії «Майбутнє без непридатних пестицидів» став регіональний конкурс творчих робіт школярів «Найпотаємніша схованка отрути». Потенційним учасникам цього заходу надавалися широкі можливості для висвітлення актуальної теми непридатних пестицидів та їх загроз здоров’ю людини та довкіллю. Учні шкіл Івано-Франківщини надіслали на конкурс малюнки, реферати та презентації, висловивши тим самим своє ставлення і небайдужість до проблеми.

Слід зазначити, що відзначення Дня Землі – 2015, яке організували та провели члени організації «МАМА-86», також стосувалось вирішення проблеми непридатних пестицидів (http://archive.mama-86.org/index.php/uk/chemsec/chemsec-news/712-op.html).

23 квітня 2015 року координатор регіонального пілотного проекту Марта Корчемлюк провела екологічний урок «Увага! Пестициди!» для учнів Новоскоморохівської ЗОШ І–ІІ ст. Галицького району Івано-Франківської області. 43 його учасника — діти та вчителі, також прийняли участь в тематичному анкетному опитуванні, яке було розроблено експертами проекту. Цікавим був той факт, що більшість учнів знали про небезпечний склад поблизу села Нові Скоморохи. Проте, незважаючи на віддаленість небезпечного об’єкта, п’ятеро з опитаних вказали на те, що діти інколи граються поблизу зруйнованого складу, а двоє вказали на випадки отруєння непридатними пестицидами.

14 травня 2015 року аналогічні просвітницькі заходи були проведені в Кінчаківській ЗОШ. У цьому мальовничому селі ситуація була ще складнішою, оскільки склад з отрутохімікатами знаходився поблизу улюбленого місця відпочинку місцевих мешканців, зокрема, молоді, — футбольного поля. Тут також місцеві мешканці випасали худобу, гралися діти.

Відвідавши обидва села, учасники робочої групи вирішили звернутися до управління агропромислового розвитку Галицької районної державної адміністрації з проханням стати партнерами пілотного проекту та провести заходи з ліквідації небезпечних отрутохімікатів, а саме — вивезти їх для знешкодження/знищення. Це було умовою та внеском органів місцевого самоврядування для початку реалізації пілотного проекту з використанням сучасних технічних рішень з ремедіації ґрунтів, забруднених залишками пестицидів та агрохімікатів і будівельними відходами та остаточним вирішення проблеми непридатних пестицидів у Нових Скоморохах та Кінчаках. Наприкінці 2015 року залишки непридатних пестицидів зі складів у цих селах будо вивезено на зберігання, оброблення та утилізацію за рахунок коштів Галицького районного фонду охорони навколишнього природного середовища (http://report.if.ua/lyudy/gasymov-obicyaye-vyvezty-z-galyckogo-rajonu-tonnu-pestycydiv-ta-otrutohimikativ/).

За результатами детального натурного обстеження пілотних територій групою експертів, ДУ «Івано-Франківський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» на замовлення «МАМА-86-Яремче провела дослідження складу ґрунтів поблизу зруйнованих складів на наявність залишків непридатних пестицидів. Як результат, було прийнято рішення щодо розробки заходів з відновлення забруднених земель.

У 2016 році «МАМА-86-Яремче» спільно з групою експертів у складі координатора тематичного напрямку з хімічної безпеки ВЕГО «МАМА-86» Ольги Цигульової, асистента напрямку — Дениса Павловського, експерта ВЕГО «МАМА-86» Олександра Посмітного, координатора регіонального пілотного проекту Марти Корчемлюк, представника департаменту екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА Миколи Клюйка, начальника управління сільського господарства Галицької РДА Володимира Бакалярчика, еколога Володимира Красноштанова, представників ТОВ «Фітопотік. Наукові дослідження і екологічні проекти» (Харків) Людмили Мельнік та науково-виробничого комерційного підприємства ТОВ «Екоресурс» Юрія Козуба (Хмельницька область), розробили концепцію технічного рішення пілотних проектів з ремедіації ґрунтів, забруднених залишками пестицидів та агрохімікатів і будівельними відходами та території колишніх складів пестицидів у Нових Скоморохах та Кінчиках для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів на цих територіях.

Експертна група вивчила сучасний досвід відновлення забрудненого геологічного середовища з використанням природних сорбентів, здатних локалізувати забруднення непридатними пестицидами та важкими металами. Такі експериментальні роботи були проведені в токсикологічній лабораторії Львівської обласної СЕС з використанням модельного розчину об’ємом 1000 мл, що містив залишки пестицидів, з додаванням глауконітової породи. Після п’яти хвилинного перемішування та відстоювання розчину впродовж 24 годин, проводилось хроматографічне визначення залишкових концентрацій пестицидів у ньому. Результати експерименту показали, що глауконітові породи є ефективним сорбентом пестицидів з водних розчинів, особливо хлорорганічних (зокрема, ДДТ та його похідних). Разом з тим, глауконіт є ще й природним збалансованим мінеральним добривом.

Для реалізації пілотних проектів у Нових Скоморохах та Кінчаках було вирішено використати глауконіт з кар’єру, який знаходиться в с. Баранівка Ярмолинецького району Хмельницької області, а його поставку забезпечило ТОВ «Екоресурс».

Робочі проекти з ремедіації ґрунтів, забруднених залишками пестицидів та агрохімікатів і будівельними відходами на території колишніх складів пестицидів у Нових Скоморохах та Кінчиках були розроблені ТОВ «Фітопотік». Робочими проектами передбачалося поховання залишків будівельних конструкцій у виїмці з сорбуючим екраном із глауконіту в основі. При цьому залишки цегли стін, що вкладаються у виїмку на екран, теж пересипаються глауконітом, що майже на 100 % забезпечує вилучання пестицидів з водних розчинів.

За результатами тендеру, який проходив з 9 по 20 вересня 2016 року, було обрано переможця на організацію та виконавця технічних рішень за цими робочими проектами.

Комплекс робіт з ремедіації ґрунтів, забруднених будівельними відходами від складів, де раніше знаходились залишки пестицидів та агрохімікатів передбачав:

1) підготовчий етап — придбання та доставку до місця виконання робіт необхідних матеріалів та підготовку спецтехніки;

2) виривання котловану поруч з колишнім складом пестицидів, розміри якого визначені робочим проектом;

3) устелення дна котловану геотекстилем «Руно» (склотканина), який має водонепроникну здатність;

4) вкладання на дно котловану шару природного сорбенту — мінералу глауконіту товщиною 20 см, який має сорбційні властивості і здатен затримувати хімічні речовини;

5) розміщення у підготовленому котловані будівельних відходів від демонтованого складу у вигляді подрібненої цегли;

6) накривання будівельних відходів у котловані шаром плівки поліетиленової протифільтраційної технічної товщиною 1 мм;

7) зворотна засипка заповненого котловану ґрунтом товщиною до 1 м;

8) покриття засипки дерновим шаром товщиною 10 см;

9) впорядкування території

(https://www.youtube.com/watch?v=W3pHG6YVjAg&feature=youtu.be).

Реалізація технічних рішень з остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів у селах Нові Скоморохи та Кінчаки Галицького району Івано-Франківської області, яку було здійснено у березні 2017 року, стала екологічно дружньою демонстраційною моделлю для її подальшого впровадження в інших місцях, де існують накопичення залишків пестицидних складів та забруднені ними родючі ґрунти України.

Відомо, що на Івано-Франківщині та в інших областях України навіть після вивезення непридатних пестицидів залишилися склади, тара та забруднені території, що і надалі є загрозою для здоров’я людей та довкілля. Проте об’єднання зусиль всіх зацікавлених сторін з використанням запропонованої ВЕГО «МАМА-86» так званої «дорожньої карти» може сприяти остаточному сталому вирішенню проблеми непридатних пестицидів в Україні задля збереження особливо цінних сільськогосподарських земель, захисту навколишнього середовища та здоров’я людей.

 

Вхід для користувачів