intro 087Уже 12 років у країнах ЄС заборонено азбестоцементне виробництво та застосування виробів із азбесту — канцерогенного матеріалу, від впливу пилу якого в світі щорічно вмирають близько 100 тисяч осіб. Україна зважилася на цей крок тільки зараз.

Міністерство охорони здоров’я України у відповідності до Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу, визначеної Законом України «Про Загальнодержавну програму адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу» від 18.03.2004 р. за № 1629-IV, розробило та затвердило своїм наказом від 29.03.2017 р. за № 339 Державні санітарні норми і правила «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест». Цим документом забороняється виробництво та використання азбесту незалежно від його виду та азбестовмісних виробів і матеріалів у технологічних процесах та при проведенні будівельно-монтажних робіт. Санітарні норми є обов’язковими для всіх видів робіт, пов’язаних із виділенням азбестовмісного пилу.

Наказ МОЗ України від 29.03.2017 р. за № 339 було зареєстровано Мін’юстом України 09. 06. 2017 р. за № 702/30570, однак не внесено до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів та не опубліковано в інформаційному бюлетені «Офіційний вісник України».

10 жовтня 2017 року Мін’юст України виключив з Державного реєстру нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади наказ MОЗ України від 29. 03. 2017 р. № 339.

У відповідь на це рішення МОЗ України надав до Окружного адміністративного суду міста Києва позовну заяву до Мін’юсту України і Державної регуляторної служби України про відміну рішення Мін’юсту України про скасування рішення про державну реєстрацію наказу МОЗ України від 29.03.2017 р. № 339, зареєстрованого в Мін’юсті України 09.06.2017 р. за № 702/30570.

ВЕГО «МАМА-86», яка впродовж 10 останніх років проводить кампанію за заборону використання азбесту, у грудні 2017 р. надала заяву про залучення ВЕГО «МАМА-86» до адміністративної справи №826/15456/17 у якості третьої особи на стороні позивача — МОЗ України.

Фінальне засідання Окружного адміністративного суду міста Києва, де було розглянуто у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом МОЗ України до Мін’юсту України та ДРC України відбулось 16 травня 2018 року. Третіми особами у справі виступали ВЕГО «МАМА-86» (на стороні позивача), Українське Хризотилове об’єднання і завод «Дніпровська Хвиля» (на стороні відповідача),

МОЗ України та ВЕГО «МАМА-86» просили суд:

  1. Визнати дії ДРС України протиправними, щодо відзиву цією урядовою структурою погодження Державних санітарних норм і правил «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест»;
  2. Скасувати наказ Мін’юсту України, яким було заборонено опублікування у офіційному виданні Державних санітарних норм і правил «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест», раніше Мін’юстом України вже зареєстрованих, але заборона їх опублікування у офіційному виданні привела до того, що Державні санітарних норми і правила «Про безпеку і захист працівників від шкідливого впливу азбесту та матеріалів і виробів, що містять азбест», не набрали чинності.

Суд вирішив позов задовольнити частково, визнати протиправним та скасувати наказ Мін’юсту України «Про скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правового акту» (Постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 травня 2018 року у справі № 826/15456/17 [Електронний ресурс] // Єдиний державний реєстр судових рішень. – Режим доступу: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/74483592), і це стало першим кроком на шляху відмови України від використання усіх видів азбесту у відповідних виробництвах, незважаючи на шалений опір хризотилазбестового лобі.

Очікуваним стало подання апеляційної скарги Мін’юстом України на це судове рішення, і тому прощання з азбестом в Україні триває!

Вхід для користувачів