intro 0992 листопада 2018 року на колегії при Департаменті агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької ОДА розглядалося питання безпечного поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин (ХЗЗР).

Вінницька область є «рекордсменом» по кількості накопичених непридатних пестицидів ще з радянських часів. Департамент вже тривалий час у співпраці з аварійно-рятувальним загоном головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України у Вінницькій області здійснюють роботу по упорядкуванню та зберіганню непридатних пестицидів. За словами заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів Іллі Дяконовича, на сьогодні на Вінниччині на складах знаходиться понад 800 тонн непридатних ХЗЗР. Протягом 2008–2014 років за рахунок коштів державного, обласного та місцевих бюджетів із складів області вивезено на безпечне знищення 1258,488 тонн (плюс із Джуринського отрутомогильника — понад 1 тис. тонн). Впродовж 2016 р. було перезатарено 183,85 тонн непридатних ХЗЗР на складах, які розміщені в 23 населених пунктах 9 районів області.

Присутній на колегії експерт Всеукраїнської екологічної громадської організації (ВЕГО) «МАМА-86» Олександр Посмітний зазначив, що у липні 2016 року ВЕГО «МАМА-86» спільно з Департаментом екології та природних ресурсів Вінницької ОДА провели міжрегіональний тренінг з інвентаризації, ідентифікації та управління запасами непридатних пестицидів у рамках проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» за підтримки Шведського агентства з міжнародного розвитку та співробітництва (Sida), та презентувала Методичні рекомендації до застосування знаків безпеки і захисту здоров'я працівників у місцях складування (знаходження) непридатних пестицидів та невизначених хімічних речовин, підготовлені експертами проекту. Майже 70 учасників заходу із Вінницької і Полтавської областей (заступники голів районних державних адміністрацій, члени районних інвентаризаційних комісій з обліку непридатних ХЗЗР, фахівці аварійно-рятувального загону головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій України) обмінювалися досвідом та обговорювали особливості проведення загальної інвентаризації непридатних та заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів. Олександр Посмітний відмітив, що Вінницька область є лідером в Україні у проведенні інвентаризації непридатних пестицидів і агрохімікатів, і очікується, що вона перша буде готова до їх остаточного знешкодження/знищення.

У 2018 році ВЕГО «МАМА-86» звернулася до Вінницької ОДА з проханням знайти можливість за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища виготовити (згідно з Методичними рекомендаціями) із вторинної пластикової сировини та встановити знаки безпеки у 115 місцях тимчасового складування непридатних ХЗЗР (пестицидів) на території Вінницької області, і це було здійснено.

Тож сьогодні представники районів області отримали ці знаки безпеки для спеціального розміщення у місцях складування непридатних ХЗЗР, які інформують жителів місцевих громад про пересторогу та небезпеку від непридатних пестицидів. Отже, Вінниччина стане першим регіоном України, який розміщує знаки безпеки і захисту здоров'я у всіх місцях складування непридатних пестицидів та невизначених хімічних речовин.

Вхід для користувачів