intro 093Досвід ВЕГО «МАМА-86» та, зокрема, ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» (Івано-Франківська область), в застосуванні сонячної енергетики як альтернативного джерела теплової енергії, було представлено у Вірменії експертом і волонтером організації, к.х.н., с.н.с. Відділення фізико-хімії горючих копалин Інституту фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України Ростиславом Мусієм.

За ініціативи громадської організації «Вірменські жінки за здоров’я та здорове середовище» (AWHHE) 10–11 вересня 2018 року у залі «Наірі» готелю «Ані Плаза» (Єреван, Республіка Вірменія) було організовано міжнародний семінар, присвячений використанню відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього середовища. Захід було організовано в рамках проекту «Сонячна енергія для низького вмісту вуглецю та сталого життя в сільських громадах Вірменії Солак, Айгаван та Малишка».

Він фінансується через Трастовий фонд 10YFP, заснований ЮНЕП. (“Solar Energy for Low-Carbon Sustainable Lifestyles in Solak, Aygavan and Malishka Rural Communities of Armenia”. It is funded through the 10YFP Trust Fund established by UNEP). Проект був обраний в результаті відкритого конкурсу до Трастового 10-річного фонду підтримки сталого розвитку та програми освіти за фінансової підтримки уряду Японії.

img01

img02

У семінарі взяли участь експерти з Японії, Чилі, України, Білорусі, Грузії, Вірменії, а також представники міністерств та відомств, громадянського суспільства, бізнесу, цільових громад та засобів масової інформації.

img03

img04

Пан Ростислав Мусій виступив з доповіддю «Досвід використання сонячної енергії в Україні», в якій представив спільні проекти з ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» та іншими установами щодо застосування конструкцій з селективним покриттям, розробленим їхньою установою, та конструкції, що виготовляються, впроваджуються в різні модифікації сонячних теплових повітряних колекторів.

Тісна співпраця з громадськими організаціями, зокрема, такими як ВЕГО «МАМА-86», дає можливість залучення грантових коштів для впровадження різних демонстраційних проектів. В результаті на даний час уже встановлено понад 20 сонячних пристроїв на соціальних об’єктах Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей України.

Пан Ростислав Мусій висловив сподівання, що ефективна співпраця українських установ з вірменськими організаціями у сфері зеленої енергетики сприятиме охороні природи та клімату нашої планети.

img05

img06

img07

img08

Голова громадської організації AWHHE Олена Манвелян (Вірменія) згадувала в своїй промові, що деякі країни повністю рухаються до використання альтернативних джерел енергії, таких як енергія сонця, вітру, води та біогазу. У деяких регіонах виробництво «зеленої» енергії перевищує традиційні обсяги виробництва енергії. Вірменія, яка має близько 300 сонячних днів на рік, повинна займати місце серед країн, які віддають перевагу використанню «зеленої» енергії.

Менеджер з досліджень Інституту глобальних екологічних стратегій (IGES) Ацуші Ватабе (Японія) висловив задоволення від реалізації проекту. Він зазначив, що реалізований проект AWHHE щодо альтернативної сонячної енергії є відмінною моделлю не тільки для Вірменії, а й для всього світу для сприяння стабільному способу життя. Семінар — це чудова можливість переглянути досягнуті та засвоєні результати та вивчити шляхи подальшого розвитку.

Під час семінару експерти представили досвід, накопичений їх країнами в галузі альтернативної енергетики.

Марсело Матус (Чилі), заступник директора Енергетичного центру в Університеті Чилі, поділився досвідом використання геотермальної енергії для просування моделі сталого виробництва в сільській місцевості в Чилі.

Експерт з Білорусі Дзимитрій Бурьонкін зазначив, що в Білорусі існує хороший досвід співпраці громадської організації та місцевої влади Браславського регіону з підготовки до стратегій районів для досягнення кліматичної нейтральності.

Під час семінару, експерт AWHHE, Нарик Григорян (Вірменія) представила уроки, отримані в результаті діяльності, що здійснюються в рамках проекту. Вона підкреслила, що проект сприяє поліпшенню чотирьох аспектів сталого розвитку: екологічних, соціальних, економічних та культурних.

11 вересня було організовано поїздку до села Солак Котайкської області, де відбулись наступні заходи:

  • зустріч з місцевою адміністрацією;
  • відвідування дитячого садка, де встановлений сонячний водонагрівач згідно виконаному проекту вірменською організацією AWHHE;
  • поїздка в жіночий ресурсний центр «Солак», де був проведений стислий орієнтаційний тренінг з традицій висушування фруктів у Вірменії та інтеграція сучасних сушарних установок для сушки фруктів у традиційні практики.

img09

img10

img11

img12

img13

Наприкінці семінару були представлені результати групової роботи та розроблені відповідні рекомендації. Ростислав Мусій висловив наміри про подання спільних міжнародних проектів. Адже сонячна енергія є екологічно дружньою для довкілля, а також може стати одним із найважливіших напрямків розвитку економіки. Це вважається дуже привабливим сектором для бізнесу, де інвестиції за короткий час повертаються.

Прикладом може служити Вірменія, де після виконання проектів, в результаті яких було встановлено декілька десятків сонячних пристроїв на соціальних об’єктах, у країні відкрились десятки компаній, які займаються сонячною енергією. Експерти вважають, що найближчими роками Вірменія може стати регіональним лідером у сфері використання сонячної енергії. Швидке відшкодування витрат та низькі ризики роблять цей сектор надзвичайно привабливим для інвестицій, а надлишок сонячних ресурсів збільшує доступність цих технологій.

img14

" СОЛНЦЕ - ЛЮДЯМ "

Вхід для користувачів