GWP Ukraine7 липня ГВП Україна зібрало в Музеї води Києва представників влади, науки, громадських організацій та фахівців-водників на семінар «Індикатори прогресу та ризики недосягнення водних цілей для України» і присвятило цей захід Дню Дніпра.

Вже 6-й рік поспіль члени ГВП Україна організують різні заходи та акції, присвячені Дню Дніпра з метою привернення уваги суспільства, влади та фахівців до актуальних водних проблем. Цього року тему та формат заходу продиктувала нещодавно завершена робота з адаптації на національному рівні цілей сталого розвитку (ЦСР) до 2030 року та підготовки Національної доповіді «ЦСР: Україна». Слід відзначити, що на відміну від попереднього процесу встановлення цілей розвитку тисячоліття до 2015 року, Уряд на чолі з Мінекономрозвитку і за підтримки ПРООН доклали зусиль задля залученням заінтересованих сторін до формулювання ЦСР та завдань і індикаторів прогресу до них. Попри те, що Нацдоповідь поки ще не з’явилася у відкритому доступі і залишаються запитання до затверджених формулювань ЦСР, Уряд вже провів зібрання високого рівня щодо організації процесу імплементації встановлених національних ЦСР.

ГВП-Україна вже з 2015 року є активним адвокатом спеціальної водної ЦСР №6 і нині працює задля підвищення поінформованості та участі у процесі впровадження і моніторингу виконання цієї ЦСР та її завдань всіх заінтересованих сторін — тих хто приймає та відповідає за виконання рішень, і тих, на кого ці рішення мають вплив.

Програма семінару включала виступи координаторів процесу адаптації ЦСР — Мінекономрозвитку та ПРОООН-ГЕФ і представників міністерств, відповідальних за реалізацію ЦСР №6: Мінприроди та Міністерства охорони здоров’я. Попри декларативний характер ЦСР, як то було зазначено чиновниками, актуальним завданням влади нині є запровадження стратегічного планування в різних галузях розвитку українського суспільства і впровадження адекватних та ефективних інструментів впровадження цих планів. Домашня вправа щодо визначення ЦСР та розвитку стратегії сталого розвитку України (цей документ ще в роботі), на думку учасників семінару, має, як мінімум, слугувати практичним прикладом розробки сучасних державних цілей за формою та змістом, якістю та рівнем амбітності. Бо такі завдання нині Україна має виконати відповідно цілої низки інших зобов’язань, які є складовою законодавчої бази України. Серед таких водних законодавчих актів ми маємо Закони України: Про приєднання України до Конвенції про охорону та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер (1999 р.), Про ратифікацію Протоколу про воду та здоров’я (2003 р.) і Угоду про асоціацію Україна-ЄС (2014). Учасники семінару ознайомилися з нормативним тлумаченням індикаторів прогресу та основного термінологічного словника ЦСР №6, завданнями моніторингу на глобальному – національному рівнях та сучасними підходами щодо вирішення водних проблем, які засновані на проактивному управлінні, що спирається на аналіз та оцінку ризиків. Учасники ознайомилися з прикладами застосування методик на основі ризиків задля подолання нестачі (посух) або надлишку (затоплення) води, забезпечення безпеки доступу до питної води та санітарії.

Під час заходу неодноразово зазначалося у виступах та обговореннях, що досягнення водних цілей відповідно різних зобов’язань України вимагає координації, комунікацій та синергії різних політичних процесів. Локомотивом для реформування управління водними ресурсами України нині виступає процес євроінтеграції та виконання завдань Угоди про асоціацію Україна-ЄС, зокрема гармонізація законодавства та імплементація норм права та засад політики ЄС в Україні. Учасники ознайомилися з методикою оцінки прогресу щодо впровадження в Україні норм Водної рамкової директиви ЄС. І бажаючі учасники семінару долучилися до тестування запропонованої методики.

Серед питань, які викликали живий інтерес та обговорення присутніх, були також наслідків і перспективи адміністративних реформ центральних органів виконавчої влади (перерозподіл повноважень СЕС, прогалини у державному моніторингу водних ресурсів та питної води, наслідки відміни нормативних документів без впровадження будь-яких правил/норм для налагодження відносин у сфері контролю якості питної води, прийомки стічних вод і .інше), ненадійність та брак офіційної статистики щодо сектору водопостачання та водовідведення, питання соціальної нерівності у доступі до води та санітарії, порушення природоохоронного законодавства військовими та ефективність і перспективи донорської допомоги впровадженню ЦСР України, вирішення екологічних проблем та проблем водопостачання на підконтрольних державі територіях Донецької та Луганської областей.

Семінар проходив у конференційному залі Музею води в Києві, на кручах Дніпра, звідки «було видно, було чути, як реве ревучий!»

З презентаціями семінару можна ознайомитися тут:                                                      

За результатами обговорення водних цілей України та шляхів їх досягнення, яке відбулося у Києві  до Дню Дніпра ГВП-Україна підготувало узагальнюючий документ — Основні питання та результати семінару «Індикатори прогресу та ризики недосягнення водних цілей для України».

За подальшою інформацією звертайтеся на е-адресу: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Вхід для користувачів