intro 043Всесвітній день води, дата якого припадає на 22 березня, відзначає вся планета. Головне завдання цього дня — нагадати кожному жителю планети про величезну важливість водних ресурсів для підтримання життя на Землі.

Як ми знаємо, людина і всі живі істоти не можуть існувати без води. Без водних ресурсів на нашій планеті не зародилося би життя. Ідея про проведення такого всесвітнього дня вперше прозвучала на конференції ООН, яка була присвячена розвитку та охороні навколишнього середовища і відбулася в Ріо-де-Жанейро у 1992 році. Вже в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН прийнято офіційне рішення про проведення 22 березня Всесвітнього дня води, який буде привертати увагу всіх людей на планеті до цінності води для життя на Землі. Так, з 1993 року офіційно відзначається Міжнародний день води. До цієї події Організація по захисту навколишнього середовища звертається до всіх країн з проханням приділяти більше уваги захисту водних ресурсів і проводити конкретні роботи на національному рівні.

Також у своїй резолюції Організація по захисту навколишнього середовища рекомендує всім країнам 22 березня проводити спеціальні заходи, спрямовані на освоєння та збереження водних ресурсів. Крім того, було запропоновано щороку визначати тематичну спрямованість акцій цього дня і до того ж визначалися теми цілих десятиліть, так, декада з 2005 до 2015 року було проголошена десятиліттям «Вода для життя».

Всесвітня акція «День води» проводиться, в першу чергу, для привернення суспільної уваги до водних проблеми. Це дозволяє залучити до їх вирішення велику кількість країн і прийняти відповідні заходи, які в кінцевому результаті спрямовані на забезпечення питною водою жителів країн, які потребують цього.

Водночас основні цілі проведення дня води залишаються незмінними, серед яких:

  • Надати реальну допомогу країнам, що зазнають дефіцит питної води;
  • Поширити інформацію про важливість охорони водних ресурсів;
  • Залучити на офіційному рівні як можна більше країн до відзначення Всесвітнього дня води.

Всесвітній день води 2017 року присвячено темі «Стічні води». Серед пріоритетів і цілей розвитку людства на наступний період 2016–2030 роки питання забезпечення водою та санітарією людства продовжують займати вагоме значення і сформульована спеціальна водна Ціль сталого розвитку № 6 та її завдання. Зокрема Ціль сталого розвитку (SDG) 6.3 вимагає до 2030 року «поліпшити якість води за рахунок зменшення забруднення, ліквідації захоронення відходів і мінімізації викидів небезпечних хімічних речовин і матеріалів, скорочення вдвічі частини неочищених стічних вод і значного збільшення переробки та повторного використання у всьому світі».

  • У світі понад 80 % стічних вод, які продукує суспільство, скидаються у довкілля без очищення та повторного використання. У середньому високо розвинені країни очищують біля 70 % стічних вод, які вони продукують, в той час як для країн з середнім рівнем економічного розвитку цей відсоток падає до 38 %, а для країн з низьким рівнем економічного розвитку тільки 8 % промислових та комунальних стоків проходить хоч якийсь тип очистки. (Sato et. al, 2013)
  • 1,8 млрд людей користуються джерелами питної води, які мають фекальне забруднення, тим самим наражаючись на ризик захворіти на холеру, дизентерію, тиф або поліомієліт. Щорічно небезпечна вода, неналежна санітарія та брак гігієни спричиняють біля 842 000 смертей.
  • 663 млн людей й досі не мають доступу до покращених джерел питної води.
  • До 2050, майже 70% населення світу буде жити у містах, нині це — 50%. При цьому більшість міст у країнах, що розвиваються, не мають належної інфраструктури і ресурсів для ефективного та сталого управління стічними водами.
  • Можливість використовувати стічні води як ресурс величезні. Безпечне управління стічними водами забезпечує доступне і надійне джерело води, енергії, поживних речовин та інших придатних до використання матеріалів.
  • Витрати на управління стічними водами значною мірою компенсуються вигодами, отриманими для здоров’я людини, економічного розвитку і стійкості навколишнього середовища, що також відкриває нові можливості для бізнесу та створення нових «зелених» робочих місць.

Через зростання населення, прискореної урбанізації та економічний розвиток об’єми стічних вод та їх забруднення збільшуються на глобальному рівні. Проте, управління стічними водами серйозно нехтується і стічні води переважно не розглядаються як потенційне доступне і надійне джерело води, енергії, поживних речовин та інших придатних до використання матеріалів. Назріла потреба розглядати стічні води як ресурс, а не тягар, який слід кудись подіти.

Як інформує Таїсія Федорівна, директор «МАМА-86-Нова Каховка» про ситуацію зі стічними водами на території Новокаховської міськради: «Нова Каховка завжди славилась якісною питною водою, яка не потребує доочистки. Місто багате прісними водами як поверхневими, так і підземними. Для збереження поверхневих вод діяли очисні споруди зливної каналізації на Електромашзаводі (ЕМЗ). Технологія очистки зливних стоків була у 1980-х роках найкращою в Україні, ці очисні споруди неодноразово демонструвались на виставці досягнень народного господарства. Очисні споруди міськводоканалу також не поступалися в якості очистки зливних стоків — зворотних вод. На даний час очисні споруди зливної каналізації на ЕМЗ фактично не працюють. Так, наявна потужність очисних споруд КП «Міський водоканал» становить 25 000 м куб. на добу, фактичне навантаження на очисні споруди на даний час становить від 6000 до 7000 м куб. на добу. При чому є немало підприємств, які не підключені до міської каналізації і скидають свої стоки без очистки у навколишнє середовище. В результаті значний тягар перекладається на плечі населення через те, що не на повну потужність працюють очисні споруди і не вся інфраструктура підприємств міста задіяна в цих послугах. Так як приклад, стічні води ПАТ «ДМК „Таврія“» та житлових будинків Центральної Основи продовжують скидатися на підземні поля фільтрації забруднюючи підземний водоносний горизонт, хоча відстань до очисних споруд КП «Міський водоканал» складає всього 500 метрів.

Ще одна місцева проблема — струмок в парковій зоні в районі літнього кінотеатру. Оголовок труби, звідки бере воду населення для питних цілей, не захищений від потрапляння поверхневого стоку, що може призвести до інфекційних захворювань споживачів цієї води.

Вода — джерело життя! Це наше багатство. Тож усі разом повинні берегти її. Навчальні заклади Нової Каховки, Бериславського району, Каховського району Херсонської області проведуть різні інформаційні заходи, присвячені Всесвітньому дню води. Громадські активісти сподіваються, що і місцева влада не залишить їх пропозиції без реагування. Місто повинно бути привабливим, а довкілля чистим і безпечним!

Вхід для користувачів