intro 07527 жовтня 2017р. в центральній бібліотеці м. Нова Каховка був проведений круглий стіл на тему: «Забезпечення рівного права на воду і санітарію на території Новокаховської міської Ради» за фінансової підтримки Глобального Водного Партнерства та громадського діяча Сидоренка Олександра Миколайовича.

На заході були присутні: заступник міського голови Давидюк Сергій Петрович, начальник екологічної інспекції Новокаховського виконкому Лимар Олександр Матвійович, виконуючий обов’язки голови Держспоживслужби Нової Каховки Гарматін Сергій Євгенійович, голова Райської сільської Ради Коваль Іван Іванович, Заступник голови Дніпрянської селищної Ради Щербина Алла Петрівна, начальник відділу водо збуту КП «Міський водоканал» м. Нова Каховка Рашевська Ольга Олександрівна, юрист- консультант «КП Основа» Назаренко Ельвіра Іванівна, головний гідрогеолог Каховської гідро-геолого-меліоративної експедиції (далі Каховська ГГМЕ) Рябцев Михайло Павлович, гідрогеолог першої категорії Каховської ГГМЕ Савченко Вікторія Олександрівна, громадський діяч Сидоренко Олександр Миколайович, кореспонденти газет «Нова Каховка» та «Новости Деловые», представники центральної міської бібліотеки, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак, члени НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка».

Із вступним словом виступила голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак та поінформувала присутнім про завдання круглого столу обговорити питання забезпечення рівного права на воду і санітарію на території Новокаховської міської Ради та впливу діяльності людини та зміни клімату на стан місцевих підземних водних ресурсів, а також представити результати інженерно-геологічного і гідрогеологічного дослідження, яке провела Каховська ГГМЕ.

Таїса Козак представила висновки аналізу ситуації щодо забезпечення рівного права на воду і санітарію на території Новокаховської міської Ради, які були зроблені під час круглого столу 26 червня 2015р. Також вона звернула увагу присутніх на проблему забору пісків і продемонструвала карту місць забору піску в м. Нова Каховка станом на серпень–вересень 2017, яку підготувала НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка».

Головний гідрогеолог Каховської ГГМЕ Рябцев Михайло Павлович повідомив, що для питних потреб переважно використовується неогеновий водний горизонт, що залягає під тонким шаром вапняка, який зверху захищений піском. За відсутності цього шару все, що знаходиться на ґрунті потрапляє напряму у воду. Також пісок відіграє важливу роль в живленні (поповненні водою) підземних горизонтів за рахунок процесів конденсації. Для того щоб накопичувалася вода треба, щоб товща піску була не менше ніж 4 метри, при значному заборі піску можна порушити та зупинити ці процеси поповнення чистої води. Найбільшим джерелом забруднення є сільське господарство. Вплив на якість води можливий при неправильному облаштуванні свердловині.

Гідрогеолог першої категорії Каховської ГГМЕ Савченко Вікторія Олександрівна представила «Інженерно-геологічне (гідрогеологічне) рекогнисційне обстеження вздовж р. Дніпро в районі м. Нова Каховка», його завдання та результати. Зокрема в рамках дослідження було відібрано 19 проб води з джерел та водозабірних свердловин та проведено їх хімічний аналіз (визначення сухого залишку, жорсткості, катіонного та аніонного складу та ін.). Результати аналізів представлені у вигляді графіків хімічних властивостей води та карти гідроізогіпс і лінії токів підземних вод (верхньої частини основного неогенового водоносного горизонту). На основі аналізу результатів дослідження джерел зроблено оцінку забруднення підземних вод та підготовані рекомендації щодо подальшої деталізації зон можливого забруднення підземних вод. Використовуючи карту руху вод Новокаховського регіону, яка формується вже 30 років Каховською ГГМЕ та знаючи розташування місць відбору проб води та результати аналізів за дослідженими показниками (сухий залишок = мінералізація; активна реакція (рН); загальна жорсткість; катіони (кальцій, магній, натрій, калій); аніони (карбонати, бікарбонати, хлориди, сульфати) амоній іон, нітрити та нітрати, Вікторія Олександрівна зробила такі коментарі щодо якості води в пробах.

• Перевищення ГДК (10 мг/дм³) було тільки по жорсткості в пробах (№№ 14, 15 — 10,6 мг-екв/дм³). Всі інші показники концентрацій знаходяться в межах ГДК.

• За показниками по мінералізації та жорсткості виділено 3 аномалії — проби №№ 6, 14, 15.

• Забруднення підземних вод верхньої частини основного неогенового водоносного горизонту зростає, відповідно до впливу господарської діяльності на площі живлення підземних вод.

• Найвищі показники вмісту нітратів у воді знайдено в районі Ц. Основа м. Н Каховка (проба № 11), підвищення спостерігається в пробах № 5 (м. Н. Каховка, кафе «Шабо») і № 15 (смт Дніпряни, маг. «Вікторія»).

• Найбільші значення вмісту нітритів зафіксовані в пробах № 3 (м. Нова Каховка, кафе «Дніпро») і в пробі № 11 (м-р. Ц. Основа, Будинок Культури).

Громадський діяч Сидоренко Олександр Миколайович привернув увагу присутніх на те, як ставляться до водних ресурсів в країнах, де їх бракує. Він запропонував ставити лічильники на всі водогосподарські об’єкти в місті та використовувати всі можливості, які дає Асоціація України з ЄС для отримання коштів на виконання різних водних проектів, посиливши контроль за виконанням рішень, за витратами. Наголосив на важливості розвивати та цінити чесні та добропорядні стосунки між партнерами. Крім цього навів цікавий приклад повторного використання каналізаційних стоків у Китаї, які після відповідної ферментації використовуються у теплицях.

Начальник екологічної інспекції Новокаховського виконкому Лимар Олександр Матвійович розповів присутнім про те, що за кошти міжнародного кредиту Новокаховський водоканал відремонтував частину водопровідних і каналізаційних мереж. До того ж заходи з реконструкції мереж Ново каховського водоканалу внесені до Програми поліпшення екологічного стану та зменшення техногенного навантаження на території Новокаховської міської ради «Екологія-2020». Питання ліквідації полів фільтрації на ділянці в КП «Основа» не розглядалося через відсутність коштів. Олександр Матвійович також акцентував увагу на необхідності проведення повного сортування сміття, починаючи з 2018р.. Великою проблемою є забезпечення 78 майданчиків для сміття контейнерами для роздільного збору відходів.

Голова Райської сільської Ради Коваль Іван Іванович доповів про те, що забір пісків було призупинено завдяки активній діяльності громадських організацій «Біла стріла» і «Ніхто крім нас» і постійно відбуваються рейди-перевірки. Привернув увагу присутніх до карти руху підземних вод і пояснив, що аномальні показники в окремих пробах води можуть свідчити також про наявність очисних споруд та полів фільтрації на шляху руху підземних вод.

Заступник міського голови з комунальних питань, Давидюк Сергій Петрович повідомив, що пісок є природним фільтром води. Питаннями і боротьбою з незаконним добуванням піску міська влада займається активно разом з прокуратурою та міліцією, велику роль у цій роботі також відіграють громадські організації «Біла стріла» і «Ніхто крім нас». Ще звернув увагу присутніх на те, що місто зараз розвивається, росте кількість промислових підприємств, житлових будинків, а для цього необхідно спланувати територію і тому відбувається частковий відбір пісків.

Начальник відділу водозбуту комунального підприємства «Міський водоканал» м. Нова Каховка — Рашевська Ольга Олександрівна, повідомила, що їх підприємство вирішує проблеми, які зазначені були у висновках Робочої групи і підтримані учасниками круглого столу 26.06.2015р.. Так, проводиться реконструкція систем водопостачання та водовідведення, підготовлена площадка для зливу стічних вод асенізаційними машинами у каналізаційну мережу. Та звернула увагу учасників круглого столу, що через відміну правил приймання стічних від у міську каналізацію, підприємства не контролюють свої стоки, якість яких погіршується, а також підприємства не перераховують кошти за забруднення. В результаті за 6 місяців водоканалу недонараховано 200 000 гривень.

Заступник голови Дніпрянської селищної Ради Щербина Алла Петрівна доповіла , що питання, які піднімалися під час круглого столу 26.06.2015р., вирішуються. Зокрема, ведеться реконструкція водопровідних мереж, упорядковані зони суворого режиму артезіанських свердловин, ведеться робота щодо реконструкції селищних очисних споруд.

Голова Новокаховської міської громадської екологічної організації «МАМА-86- Нова Каховка» Таїса Козак, підвела підсумки круглого столу, подякувала присутнім за плідну роботу і повідомила, що питання, які піднімалися на круглому столі, потребують постійної уваги та подальшої роботи задля їх вирішення.

Голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Козак Т.Ф.

Вхід для користувачів