intro 0888 червня в центральній міській бібліотеці Нової Каховки «МАМА-86-Нова Каховка» провела прес-конференцію «Вода і санітарія Новокаховського регіону — огляд ситуації, проблеми та вирішення» за фінансової підтримки Олександра Миколайовича Сидоренка.

На заході були присутні місцеві ЗМІ, Представники Дніпрянської селищної ради, землевпорядник Райської сільської ради, Начальник відділу збуту КП «Міський водоканал», представника КП «Основа», екологічний актив Дніпрянської ЗОШ, члени НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка».

Під час прес-конференції голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Козак Т.Ф розповіла, що більше 100 артезіанських свердловин та ще й до 1000 шахтних колодязів забезпечують питною водою населення міст Нова Каховка, Таврійська, селище Дніпряни та сільських населених пунктів. І в цих місцях в минулі роки мали місце спалахи інфекційних захворювань, які пов’язані з водним фактором, зокрема: хвороба Боткіна, лептоспіроз, менінгіт, холера. До того ж спостерігалися масові замори риби у 2010, 2015 роках. Причиною цих спалахів були і, на жаль, залишаються поганий санітарний стан берегової смуги (засмічення), скиди забруднених стоків та низька екологічна культура населення. Санітарний стан берегової смуги р. Дніпро в останні роки дещо покращився, завдяки небайдужим громадянам та роботі місцевих рад. Але цього не достатньо. До того ж значно скоротили свою діяльність контролюючі органи.

Таїса Козак також представила місцевий досвід застосування зелених інноваційних технологій для покращення санітарного стану берегової смуги. Зокрема ПП «Піонер» вже багато років переробляє гілки на енергетичну суміш, в місті Таврійську також з’явилося обладнання для подрібнення гілок і вже 5 років проводиться роздільний збір пластикових пляшок. З 2018 року такій збір пластику розпочався і в м. Нова Каховка. Для покращення санітарного стану району і, особливо, в сільській місцевості потрібно налагодити роботу пунктів прийому вторинної сировини.

Увагу журналістів було привернуто до проблеми використання пестицидів в приватному господарстві та недотримання правил поводження з отрутохімікатами в житловій забудові, про необізнаність споживачів щодо сертифікації отрутохімікатів, термінів їх придатності та про отрутохімікати, які заборонені для використання в Україні. Слова були підтверджені фоторепортажем про теплиці, розташовані у житловій частині с. Мала Каховка.

Окремою проблемою району є відсутність сертифікованих лабораторій для моніторингу або контролю якості питної води, повітря, ґрунту, води поверхневих вод, харчових продуктів. Через погане фінансування та брак реактивів місцева СЕС не може зробити якісно повний хімічний аналіз води. Новокаховський водоканал має відповідне устаткування та реактиви для хімічного аналізу питної води. Місту потрібна потужна сучасна лабораторія, яка б могла вести моніторинг та розслідувати надзвичайні ситуації санітарного неблагополуччя, пов’язані із забрудненням повітря , ґрунту, води, харчових продуктів, мати можливість визначати пріоритетні забруднюючі речовини, в тому числі і окремі стійкі органічні забруднювачі ( наприклад, пестициди). До того ж, було зауважено, що в тарифи на питну воду закладена вартість аналізу води за хімічними та бактеріологічними показниками, тому споживач має повне право знати результати цих аналізів.

Серед місцевих проблем також була зазначена тенденція, яка викликає стурбованість громадської організації, щодо зростання числа місцевих мешканців Нової Каховки, селища Дніпряни, і с. Корсунка, які вживають воду зі струмків, що впадають в р. Дніпро та в р. Кам’яниха. Ці джерела не паспортизовані і не досліджені на мікробіологічні та хімічні показники.

Також увагу учасників прес-конференції було привернуто до питань санітарії та очистки стічних вод в районі. Було зазначено, що останнім часом не працюють очисні споруди Дніпрянської селищної ради, заводу «Південелектромаш» з очистки зливових стоків, очисні споруди села Корсунка. Очисні споруди КП «Міський водоканал» очистку води здійснюють на 98 % по хімічним показникам, а по бактеріологічним показникам вона не відповідає нормам, через відсутність знезаражуючого обладнання. Стічні води вин заводу «Таврія» і Центральної Основи скидаються на поля фільтрації, забруднюючи підземні води.

Все частіше постає питання безкоштовних громадських вбиральнь та відсутність належних санітарних умов, туалетів в громадських місцях: на ринку, автовокзалі, при цьому людей не пускають і до вбиральнь окремих об’єктів громадського харчування, навіть за гроші. Про такі випадки часто пишуть мешканці міста в соціальних мережах. Проте слід зазначити, що у парковій зоні міста Нова Каховка нещодавно встановлено дві кабінки біотуалету. Але ще не все до кінця облаштоване, зокрема, на кабінках немає надпису, нема води для миття рук, об’єм для збору нечистот досить малий і наприкінці дня він вже може бути переповнений. Тому існує значний ризик, що неналежне утримання такої споруди може спричинити фекальне забруднення прилеглої до туалетів території.

Також Таїса Козак повідомила, що багато років «НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» надає владі пропозиції для покращення екологічного і санітарного стану Новокаховської міськради, але вони не всі виконуються.

Про свою діяльність розповів екологічний актив учнів 10 класу Дніпрянської ЗОШ — Капуста Оксана, Мєх Валерія та вчитель хімії та екології Лопачук Олена Львівна. Вони про більш ніж 20-ти річний досвід природоохоронної роботи їх школи, про дослідження стану берегової смуги вздовж селища Дніпряни та спільні учнівські разом з вчителями акції: «Джерело», «Живи Дніпро», «Вага колодязь». Підчас цих заходів учні прибирають територію, проводять лабораторні аналізи води на рН, фосфати, нітрати, жорсткість.

Заступник Дніпрянського селищного голови — Щербина О.П. запропонувала тісну співпрацю Дніпрянській ЗОШ для вирішення екологічних проблем селища. Також доповіла, що міська влада щочетверга проводить рейди з виявлення порушень благоустрою. З початку року вже складено 5 протоколів. Селищна влада також слідкує за санітарним та технічним станом артезіанських свердловин. Питанням очисних споруд селища займаються, але через те, що частина необхідної землі знаходиться у орендарів і має статус земель сільськогосподарського призначення, проблема зміни їх статусу під очисні споруди є нині основним і найбільш складним питанням.

Начальник відділу збуту Новокаховського водоканалу — Рашевська О.О. повідомила присутнім, що підприємство щомісяця робить аналізи води і вивішує їх на сайті установи. Робота з узгодження роботи асенізаційного транспорту ведеться останні три роки. В серпні 2017р. внесені зміни до Програми з благоустрою міста Нова Каховка. Відповідно цих змін, діяльність асенізаційного транспорту з вивозу рідких відходів повинна відбуватися за договорами. Приватні господарі асенізаційних машин повинні укласти відповідні угоди з підприємством — виконавцем КП «Екосервіс». Міський водоканал для цього транспорту обладнав в’їзд та приймальник, з якого рідкі відходи потрапляють до очисних споруд. Крім того представник водоканалу поінформувала присутніх, що найбільшим боржником їх послуг є населення і робота з жителями- боржниками є складною і мало ефективною, тоді як з підприємствами-боржниками ситуація простіша, бо з підприємств легше стягнути борги.

Землевпорядник Райської сільради — Бабецька А.В. доповіла присутнім про те, що адміністрація для покращення санітарного стану села проводить суботники та акції «Чисте довкілля». Для постійного доступу до питної води в с. Обривка установили водонапірну башту, а в селах Райське та Тополівка такі башти планують побудувати. Аналізи води в свердловинах роблять переважно на бак. показники.

Консультант-агроном — Бураков І.І., який працює вже 30 років на посаді головного агронома, повідомив про сумну інформацію від лікаря з Київського інституту щодо значної кількості пацієнтів онкологічного відділення з Херсонської області та про власні спостереження щодо того, що агрономи довго не живуть, тому що працюють з отрутохімікатами, і що трактористи, які також працюють з отрутохімікатами не доживають часто, навіть, до пенсії. Згідно наявної статистики, за останні роки, порівняно з 1940 роком, у 25 разів більше вноситься хімічних добрив та засобів захисту рослин, а за той же період у 5 разів збільшилося випадків народження дітей з фізичними вадами. Бураков Іван Іванович турботливо зазначив, що практика знищення санітарно-епідеміологічних станцій і переведення відповідальності і турботи за продукцію на самого виробника є хибною, і на практиці лише один зі 100 виробників є відповідальним. «Один-два рази на рік я маю серйозне харчове отруєння, а запобігти цьому немає можливості». Він також підняв питання про важливість пісків, які завдяки конденсації в умовах різкої зміни температур дають нам воду. Але у воду потрапляє все, що є на поверхні пісків. Зокрема це стосується забруднення води пестицидами. Зараз є більше 300 видів пестицидів, а поки складно дослідити їх у навколишньому середовищі. Разом з тим, сьогодні існують реальна можливість повністю замінити пестициди на біологічні засоби захисту рослин, які на 50 % коштують дешевше хімічних і майже на 50 % дають кращий результат, ніж хімічні аналоги. Є вже ряд фермерів, які переходять на екологічно чисте ведення господарства. І на своїй дачній ділянці Іван Іванович відмовився багато років тому від використання хімії.

На завершення голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак поділилася досвідом громадської організації щодо впровадження в районі еко-санітарних технологій, зокрема сухих туалетів та локальних біологічних очисних споруд та інше.

За матеріалами прес-конференції було опубліковано п’ять статей у місцевих газетах та електронні публікації на 5 інтернет ресурсах.:

Газета «Дніпровський проспект» №24 (892)від 13.06.2018р., стаття «Какую воду мы пьем? Наклад 9000 примірників; газета «Ключи» № 24 (832), від 13.06.2018р., стаття «Екологи наполягають». Наклад 5000 примірників, газета «Нова Каховка» №24 (1388), стаття «Почему мы болем раком?». Наклад 5000 примірників, газета «Новости Деловые Сити» № 10 (10) от 13.06.2018 р., стаття «Щоб вода не стала отрутою». Наклад 5000 примірників, газета «Час» №25 (746) від 20.06.2018р., стаття «Чи впливають тарифи на воду?». Наклад 5000 примірників; http://cbsnkah.blogspot.com/2018/06/blog-post_42.html; http://radionk.com.ua/2018/06/09/%d0%b2-%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%96%d0%b9-%d0%ba%d0%b0%d1%85%d0%be%d0%b2%d1%86%d1%96-%d0%be%d0%b1%d0%b3%d0%be%d0%b2%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d1%81%d0%b0%d0%bd%d1%96%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%bd%d0%b8/; http://nk-online.tv/chista-voda-daye-zhittya-noviy-kahovtsi-i-selam/; http://novakahovka.city/read/events/4615/9-iz-10-kilogramiv-plodiv-i-ovochiv-vzhivati-nebezpechno ; https://tavriya.ks.ua/index.php?newsid=7266.

Вхід для користувачів