intro 09117 серпня 2018 р. в малому залі Новокаховського міськвиконкому відбувся Регіональний семінар «Протокол про воду та здоров’я: регіональні пріоритети, цілі та завдання щодо покращання доступу до безпечної води та санітарії в Україні».

На заході були присутні міський голова Нової Каховки Коваленко Володимир Іванович, координатор водних питань ВЕГО «МАМА-86» (м. Київ) Анна Цвєткова, заступник міського голови Замковий Віктор Михайлович, начальник Південно-Української гідрогеологічної експедиції Твердий Павло Іванович, начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби Херсонської областіГодина-Арюпін Тарас Григорович, головний спеціаліст управління держспоживслужби Херсонської області Мих Яна Григорівна, заступник голови Херсонського лабораторного центру Пшеничка Віктор Михайлович, головний гідрогеолог гідрогеолого-меліоративної партії Херсонського управління водних ресурсів Савченко Вікторія Олександрівна, голова ГО Миколаївської ОМЕО «МАМА-86» Берест Катерина Василівна, Заступник голови МЕГО «МАМА-86-Запоріжжя» Кожокар Лілія Дмитрівна, головний інженер КП «Міський водоканал» м. Нова Каховка Яковлєв Валентин Анатолієвич, спеціаліст Держпродспоживслужби м. Нова Каховка Райкоглова Яна Ігорівна, експерт з питань гідрогеології Придніпров’я кандидат технічних наук Рябцев Михайло Павлович, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак та члени «МАМА-86-Нова Каховка» — всього 20 учасників. Захід відбувся за підтримки Global Water Partnership та міської влади Нової Каховки.

З привітанням учасників семінару виступив заступник міського голови м. Нова Каховка Замковий Віктор Миколайович. Він повідомив, що вода в Новій Каховці відповідає САНПіНу. Є проблема з очисними спорудами, якою займається міський водоканал. Голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак також привітала всіх присутніх і закликала до плідної роботи.

Координатор проекту з перегляду національних цільових показників (НЦП) до Протоколу — Анна Цвєткова (ВЕГО «МАМА-86») ознайомила присутніх представників трьох областей: Миколаївської, Херсонської, Запорізької, із завданнями України щодо впровадження Протоколу про воду та здоров’я Європейської Економічної Комісії ООН. Документ був підписаний 36 країнами у Лондоні в 1999р. Україна ратифікувала його у 2003 р. Мета Протоколу: забезпечити право кожного європейця на безпечну воду та санітарію за доступними цінами та підтримку найбільш незахищених верста населення. Серед глобальних критеріїв права на воду і санітарію є: наявність — достатнє (20–50 л на добу) забезпечення кожного необхідною кількістю води для особистих та домашніх потреб та забезпечення туалетом; якість — питна вода має відповідати стандартам якості, а туалети мають бути гігієнічними та технічно безпечними, забезпечені водою для прибирання та миття рук після відвідування туалету; доступність — неперервні (цілодобово) послуг водопостачання (далі ВП) та водовідведення (далі ВВ) для кожного в домі або поблизу нього; прийнятність — забезпечення гідних та безпечних умов ВП і ВВ із врахування культурних традицій, гендерної специфіки (облаштування окремих туалетних кімнат для жінок та чоловіків; врахування вікових (для дітей) або фізичних особливостей (для інвалідів) обладнання туалетних приміщень, кімнат для миття рук або кімнат гігієни; економічна доступність — плата за послуги має бути доступною кожному і не створювати економічних перешкод щодо забезпечення споживача продуктами харчування, житлом та медичною допомогою; доступ до інформації — споживач має знати про якість та умови надання послуг, якість питного водопостачання.

В роботі семінару взяв участь міський голова Нової Каховки Коваленко Володимир Іванович з представленням місцевих водних проблем, зокрема щодо якості води, про замор риби в р. Дніпро, про проблеми санітарії та відсутності каналізації в сусідньому Бериславі. Він зауважив, що ліквідація санепідслужби негативно вплинула на стан речей по воді та санітарії на місцях, і наголосив на необхідності освітньої роботи серед молоді та виховання бережливого відношення до води, враховуючи, що в Новій Каховці водопостачальний горизонт практично не захищений.

Незалежний експерт Рябцев Михайло Павлович висловив занепокоєння санітарним станом територій піщаних кучугур. Він повідомив, що місцеві підземні води формуються шляхом конденсації в середині піщаних утворень, чистота яких є запорукою безпеки міста. Від Херсонського управління водними ресурсами виступила головний гідрогеолог гідрогеолого-меліоративної партії Савченко Вікторія Олександрівна на тему «Якість поливних вод з поверхневих та підземних джерел». Вона зазначила, що основними поверхневими джерелами зрошення в Херсонській області є Каховське водосховище, річки Дніпро та Інгулець, Головний Каховський магістральний канал, Північно-Кримський канал та Інгулецький магістральний канал і надала основні характеристики та особливості цих вод. Вона також наголосила на значних втратах води через недбайливу господарську діяльність та можливих згубних наслідках її на стан водних ресурсів.

Проблеми доступу до води та санітарії в регіоні Нижнього Придніпров’я представили: начальник Південно-Української гідро-геологічної експедиції Твердий Павло Іванович, начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держспоживслужби Херсонської області Година-Арюпін Тарас Григорович, заступник голови МЕГО «МАМА-86-Запоріжжя» Лілія Кожокар, керівник Миколаївського ОМЕБ «МАМА-86» Катерина Берест, головний інженер КП «Міський водоканал» м. Нова Каховка Яковлєв Валентин Анатолійович, голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак.

Учасники Регіонального семінару вказали на значні прогалини у діючому законодавстві, які не дають можливість забезпечувати на належному рівні потреби водопостачання та водовідведення, забезпечити якість води, доступ до неї, особливо гостро стоїть питання доступу до санітарії, управління стічними водами, зношеність водопровідно-каналізаційних мереж тощо.

За інформацією начальника Південноукраїнської гідрогеологічної експедиції, в Херсонській області щороку з’являється від 1000 до 1500 незаконних свердловин, які є прямою загрозою забруднення та виснаження водопостачального горизонту, оскільки, не досліджуються і при експлуатації не дотримується належне санітарне забезпечення охоронних зон.

Про проблеми забезпеченні санітарного нагляду доповідав начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Година-Арюпін Т. Г. Він наголосив на тому, що через введення мораторію на перевірки, підприємства водопостачання, які належать до підприємств з низькими екологічними ризиками, перевіряються лише 1 раз на 5 років, а таких у області 1100. Повноцінній перевірці підлягають лише 6 підприємств. І також підкреслив, що 40 % приватного сектору м. Херсон не каналізовано.

Про проблемні питання законодавства, яке не чітко визначає обсяги робіт, виконавців, терміни, відповідальність повідомив головний інженер Новокаховського водоканалу Яковлєв В. А. Є проблеми з оплатою послуг водовідведення, наприклад у Таврійську, використання питної води на полив та несплата за водовідведення мешканців приватного сектору. Він також навів приклад вирішення схожих проблем в місті Ужгород, де водокористувачі навіть у приватному секторі сплачують за водовідведення спів розмірно об’єму водопостачання.

А. М. Цвєткова коментуючи виступ, підкреслила, що в Україні існує різниця у забезпеченні населення доступом до питного водопостачання та до водовідведення, ця проблема національного рівня і має бути вирішена за участі держави, як з боку регулювання, так і надання фінансової підтримки. Проблемою є і очистка стічних вод та забруднення ними природного середовища. Потрібні відповідні правила і сильний контроль.

«Для проведення контролю необхідно вести повний аналіз води, який досить дорого коштує, і щоб дослідити всі необхідні показники води в області не знайдеться лабораторії,яка могла б це зробити» — повідомив представник Держспоживнагляду Херсонської області Година-Арюпін Т. Г.

«Є загрозлива ситуація щодо дослідження якості питної води в Україні. Якщо мало показників, то цю роботу можна назвати екологічний моніторинг, а не санітарний і Кабінет Міністрів України не виділить кошти на цю роботу. Багато разів намагалися вилучити питання якості питної води з Закону України про питне водопостачання і це є дуже погана тенденція» — повідомила Цвєткова А. М.

Про забруднення води надав дані начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Година-Арюпін Т. Г. Так, Держпродспоживслужба Херсонської області у 2017 р. зафіксувала захворюваність населення у Білозерському районі на гепатит А через воду, оскільки, в районі є місця, де немає водопостачання і люди користуються привізною водою і тримають її у «басейнах». Саме забруднення води в таких резервуарах через безконтрольне використання води різними особами стало причиною захворювання людей.

«Для того щоб оптимізувати ситуацію з лабораторними дослідженнями води треба брати технологічну схему родовища, взяти данні спостережень, які ведеться 10–20 або 30 років і обрати основні індикатори які викликають турботу і по ним робити лабораторне дослідження» — поінформував начальник Південноукраїнського гідро-геологічної експедиції Твердий І. П.

Як доповіла заступник голови МЕГО «МАМА-86-Запоріжжя» Лілія Кожокар «Ситуація в м. Запоріжжя не є найкращою: житловий фонд на 87,6 % охоплено центральним водопостачанням, на 67,1 % — центральною каналізацією (дані 2013 р.). З подорожчанням послуг на водопостачання та водовідведення і зменшенням субсидій, прогнозовано, що деяка частина населення втратить доступ до води та санітарії. Держава та місцева влада має нарешті створити стратегію модернізації житлово-комунальної сфери, стимулювати енергозбереження та зниження видатків водопровідно-каналізаційних підприємств, щоб забезпечити право на воду та санітарію».

Голова Миколаївської ОМЕО «МАМА-86» Берест Катерина поінформувала: що за даними Держспоживслужби, у Миколаївській області 476 населених пунктів області забезпечені системами центрального водопостачання. В цих населених пунктах функціоную 526 водопроводів, з них 10 водопроводів, джерелами яких є поверхневі водоймища, всі інші мають підземні джерела. Враховуючи те, що в Миколаївській області 877 населених пунктів, то центральним водопостачанням забезпечено 54,2 % населених пунктів. В кожному районі області є населені пункти де відсутнє централізоване водопостачання. Найгірша ситуація в Єланецькому районі, де лише 3 водопроводи. Станом на 10.08.2018 р. Держспоживслужба дослідила 690 проб води за мікробіологічними показниками, з них з відхиленням 210 проб, що складає 30,4 %. За санітарно хімічними показниками досліджено 413 проб води, з них нестандартні результати у 112 пробах (27 %). Високий показник нестандартних результатів санітарно-хімічних показників (жорсткість, сухий залишок, сульфати) пов’язаний з тим, що водоносний горизонт залягає у гірських породах.

Голова НКМГЕО «МАМА-86-Нова Каховка» Таїса Козак зазначила у виступі, що 99,60 % населення або 57 556 мешканців м. Нова Каховка та м. Таврійськ забезпечені центральним водопостачанням з високою якістю води в джерелі, яка не потребує доочистки. Рівень доступу до центрального водопостачання в сільських районах Новокаховської міськради становить 79,40 % (8410 чоловік). Села: Піщане, Нові Лагері, Корсунка, та в с. Маслівка Новокаховської міськради використовують шахтні колодязі, які утримуються з порушенням санітарних вимог. Забезпечені центральним водопостачанням 100 % — всі 14 шкіл і 21 дошкільний заклад Новокаховської міськради. Населення Нової Каховки та Таврійська забезпечено централізованим водовідведенням на 73,7 % (42 566 осіб), а навчальні заклади на 100 %. Дитсадки с. Обривка, с. Тополівка, с. Райське, де знаходяться 123 дитини (4,1 % від загальної кількості дітей Новокаховської міськради), використовують вигрібні ями для накопичення стічних вод, з яких асенізаційний транспорт КП «Основа» вивозить їх на поля фільтрації. Маслівська загальноосвітня школа, де знаходиться 171 учень та персонал, теж використовує вигріб для збору стічних вод, які потім відвозять на поля фільтрації КП «Основа». Викликає стурбованість неповне дотримання зон санітарної охорони джерел водопостачання. На розі вулиць Першотравнева та Електромашинобудівників, в санітарно охоронній зоні джерел водопостачання розміщенні шино монтаж і складське аптечне приміщення. Є і позитивні моменти в місті: Новокаховський водоканал придбав нове обладнання для дослідження питної води і щомісячно інформує на своєму сайті про якісь питної води. Необхідно, щоб подібну інформацію отримували споживачі водопостачальних організацій в місті Таврійськ та сільських населених пунктах Новокаховської міськради.

Цвєткова А. М. доповіла про завдання України, яка є стороною Протоколу, нині полягає у перегляді національних цільових показників та підготовці програми заходів для їх досягнення. Кожні три роки держава має звітуватися про досягнення цих цілей. На жаль, Україна не включала свої національні цільові показники у діючі програми, і до того ці програми не мали належного фінансування.

Після доповідей відбулася інтерактивна сесія з обговорення і визначення пріоритетів національного та місцевого рівнів серед 20 цільових областей Протоколу. Модератором цієї роботи була А. М. Цвєткова. Найбільше часу та жваве обговорення викликала область протоколу щодо якості питної води, яка подається населенню, ст. 6.2(а) Протоколу. Проблеми у цій області мають вирішуватися як на національному, так і на місцевому рівнях. Національної підтримки потребує моніторинг, законодавство, реформа відомчого контролю якості питної води, зниження кількості обов’язкових показників, визнання експрес-аналізу, спрощення атестації лабораторій, можливості урахування географічних особливостей води у САНПіНі, завершення адмінреформи щодо нагляду контролю в цій галузі, питання економічної доступності відомчого контролю для оператора, оновлення законодавства щодо санітарно-епідеміологічне благополуччя та ефективного контролю. Місцевий рівень — це відстеження якості питної води.

Цільова область «Скорочення масштабів спалахів та випадків пов’язаних з водою» ст. 6.2(b). На національному рівні потребує розробки механізму санепідрозслідування спалахів та звітування щодо захворюваності, пов’язаної з водним фактором. Застосування цих механізмів є місцевим пріоритетом.

Цільова область «Доступ до питної води» ст. 6.2.(с). Національний пріоритет стосується перегляду Програми «Питна вода України» з більшим фокусом ні сільські об’єкти. Проблеми географічної нерівності неможливо вирішити без державної допомоги.

Цільова область «Доступ до умов санітарії» ст. 6.2.(d). Учасники відзначили необхідність розробки національної програми по санітарії, яку б на умовах спів-фінансування впроваджували місцеві органи влади та оператори.

Цільова область «Рівень роботи колективних та інших систем водопостачання (ст. 6.2 (е) 1 частина) та санітарних систем (ст. 6.2(е) 2 частина)» розглядалася спільно і була віднесена до пріоритету місцевого рівня. Хоча учасники зауважили, що навантаження на місцевий бюджет не співрозмірний з необхідними витратами. Зокрема на рівні бюджету Нової Каховки зняті всі різні програми розвитку міста для того щоб вистачило коштів на зарплати вчителям та медикам. І тому для вирішення проблем водоканалу, мережам якого вже по 50–60 років, допомоги чекати немає звідки. Якщо держава не буде надавати цілеспрямовані кошти, нічого не можна буде зробити для покращення ситуації.

Цільові області «Застосування визнаних хороших практик для управління водопостачанням та санітарією» ст. 6.2.(f) 1а та 2а частина, потребує на національному рівні (законодавчо) визначити термін «хороші практики».

Обговорення Цільової області (ЦО) «Наявність скидів неочищених стічних вод у водні об’єкти в рамках дії Протоколу», ст. 6.2 (g) і, викликало багато суперечностей і пріоритет було визначено як місцевий, так само як і ЦО «Наявність неочищених зливових вод, переливання у систем каналізації у водні об’єкти ст. 6.2 (g) іі.

Цільовій області «Якість стічних вод з очисних споруд у водні об’єкти в рамках дії Протоколу» ст.6.2 (h) надано місцевий пріоритет.

Цільова область «Захоронення або повторне використання мулу з колективних систем санітарії або інших споруд» ст. 6.2.(і), 1 частина, за визначенням учасників семінару, потребувала більш детального і системного обговорення.

Цільова область «Якість стічних вод, що використовується для поливу» ст. 6.2.(і) 2 частина. Аудиторія не визначила окремих пріоритетів. Вказав на той факт, що на полив використовуються лише води з поверхневих та підземних джерел. Прикладів щодо використання стічних вод учасники не знали.

Цільова область «Якість вод, які використовуються як джерела питної води» ст. 6.2 (j) 1 частина. Аудиторія визначила як місцевий рівень, так і національний пріоритети.

Цільова область «Якість вод, що використовуються для купання» ст. 6.2 (j) 2 частина визначена як місцевий пріоритет.

Цільова область «Якість води, що використовується для аквакультури» ст. 6.2 (j) 3 частина: аудиторія не змогла визначити конкретного пріоритету, проблема відсутності моніторингу таких вод, хоча на території Херсонської області існують великі господарства, які вирощують рибу.

Цільова область «Застосування визнаних хороших практик для управління замкнутими водами наявними для купання» ст. 6.2 (k). Аудиторія не розглядала це питання.

Цільова область «Визначення та відновлення особливо забруднених місць, які впливають або можуть мати негативний вплив на водні ресурси і об’єкти, що підпадають під дію Протоколу, і є джерелом загрози виникнення захворювань, пов’язаних з водою» ст. 6. 2(l). Аудиторія віднесла ЦО до національного пріоритету.

Цільова область «Ефективність систем управління, розвитку, захисту та використання водних ресурсів» ст. 6.2 (m). Як повідомила Цвєткова А. М., ця область стосується впровадження басейнових принципів управління водними ресурсами і має регіональний-басейновий рівень пріоритету, потребує структурних та інституційних реформ водного господарства. З цим присутні погодилися і підтримали.

Цільова область «Частота публікації інформації щодо якості питної води, що постачається та інших вод, яких стосується» Протокол, ст. 6.2(n). За визначенням аудиторії є місцевим пріоритетом.

На завершення координатор проекту з перегляду національних цільових показників до Протоколу — Анна Цвєткова подякувала присутнім за плідну роботу і наголосила, що пропозиції до національних цільових показників «Протоколу про воду та здоров’я» можна надсилати на адресу «МАМА-86-Нова Каховка» Таїсі Козак. Подальші обговорення НЦП вже відбудуться у вересні під час національних громадських консультацій, які попередньо заплановані на 19 і 20 вересня 2018 року.

Вхід для користувачів