intro 0924 вересня 2018 р. У Громадському офісі Кіровоградської ОДА відбувся Регіональний семінар «Протокол про воду та здоров’я: регіональні пріоритети, цілі та завдання щодо покращання доступу до безпечної води та санітарії в Україні» за підтримки ВЕГО «МАМА-86», Global Water Partnership та ОДА Кіровоградської області.

У заході прийняли участь: Анна Цвєткова, координатор водних питань ВЕГО «МАМА-86» (м. Київ), Людмила Шестакова, виконавчий директор Кіровоградського місцевого осередку ВЕГО «МАМА-86», Катерина Гайдук, заступник начальника Кіровоградського обласного управління водних ресурсів, Катерина Деревінська, лікар відділу організації досліджень фізичних та хімічних факторів та епіднагляду за неінфекційними хворобами, Державна установа «Кіровоградський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», Ольга Гелевера, кандидат географічних наук, доцент кафедри геології та геоекології Центральноукраїнського державного педагогічного університету, представники ОКВП «Дніпро-Кіровоград», ДП «Кіровоградстандартметрологія», Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, активісти громадських організацій та представники керівництва обласних ОТГ.

У результаті обговорення проекту з перегляду національних цільових показників якісної питної води та санітарії присутні ознайомились з завданнями України щодо впровадження Протоколу про воду та здоров’я, виявили пріоритетні проблеми водопостачання та водовідведення міста та області та прийняли рішення щодо подальших кроків.

Серед найболючіших проблем були названі висока забрудненість води в громадських колодязях та доступ мешканців сільських територій до водопровідної води, санітарії та управління стічними водами. Також присутні погодились, що не зважаючи на масштабний моніторинг показників якості питної води та санітарії, відсутній якісний нагляд за управлінням водних питань. За словами Катерини Гайдук, першочерговою необхідністю у питаннях управління водними ресурсами є зміна підходу до вирішення проблем цієї галузі, а саме виявити причини поганої якості води. Зокрема, при розробці показників Протоколу про воду та здоров’я треба зважати на регіональні природні особливості водних ресурсів.

Під час обговорення національних та місцевих пріоритетів та цілей в контексті Протоколу про воду та здоров’я, учасники прийшли до висновку, що покращення доступу до безпечної води та санітарії у більшій мірі є пріоритетом на національному рівні.

Рекомендації, розроблені учасниками круглого столу:

  • Змінити підхід до розробки бюджетних програм економічного та соціального розвитку територій за принципом екологічного пріоритету.
  • Рекомендувати ОТГ розробляти екологічно орієнтовні стратегічні плани розвитку територій із залученням громадськості.
  • Залучати жінок та молодь до контролю за діяльністю органів влади щодо вирішення екологічних проблем територій
  • Вивчити та «взяти на озброєння» позитивний досвід Великосеверинівської ОТГ щодо ухвалення цільових екологічних програм.
  • Продовжити інформаційно-просвітницьку кампанію серед населення щодо дбайливого використання водних ресурсів, а також запобігання використанню незахищених (неконтрольованих) джерел питної води (колодязі, свердловини), зокрема від бактеріального та нітратного забруднення.

Результати роботи з визначення пріоритетів національного- регіонального- місцевого рівнів серед 20 цільових областей Протоколу (середній показник заповнених анкет усіх учасників)

 

№ Цільової області

Назва цільової області відповідно статті Протоколу

пріоритет

Національний

Регіональний

Місцевий

1

Якість питної води, що подається населенню, Ст. 6. 2(a)

+

+

+

2

Скорочення масштабів спалахів та випадків захворювань, пов’язаних з водою, Ст. 6. 2 (b)

   

+

3

Доступ до питної води, Ст. 6. 2 (c)

+

+

+

4

Доступ до умов санітарії, Ст. 6. 2 (d)

+

+

+

5

Рівень роботи колективних та інших систем водопостачання, Ст. 6. 2 (е), 1а частина

   

+

6

Рівень роботи колективних й інших санітарних систем, Ст. 6. 2 (e), 2а частина

   

+

7

Застосування визнаних хороших практик для управління водопостачанням, Ст. 6. 2 (f), 1а частина

+

   

8

Застосування визнаних хороших практик для управління санітарією Ст. 6. 2 (f), 2а частина

+

   

9

Наявність скидів неочищених стічних вод у водні об’єкти в рамках дії Протоколу, Ст. 6. 2 (g) і

   

+

10

Наявність скидів неочищених зливових вод, переливання з систем каналізації у водні об’єкти, Ст. 6. 2 g) іі

+

 

+

11

Якість скидів стічних вод з очисних споруд у водні об’єкти в рамках дії Протоколу, Ст. 6. 2 (h)

+

+

+

12

Захоронення або повторне використання мyлу з колективних систем санітарії або інших очисних споруд, Ст. 6. 2 (i), 1а частина

+

   

13

Якість стічних вод, що використовуються для поливу, Ст. 6. 2 (i), 2а частина

+

   

14

Якість вод, які використовуються як джерела питної води, Стаття 6, 2(j) 1а частина

+

+

+

15

Якість вод, що використовуються для купання, Ст. 6, 2 (j), друга частина

   

+

16

Якість води, що використовуються для аквакультури, Ст. 6, 2 (j), 3я частина

+

+

+

17

Застосування визнаних хороших практик для управління замкнутими водами наявними для купання, Ст. 6. 2 (k)»

+

   

18

Визначення та відновлення особливо забруднених місць, які впливають або можуть мати негативний вплив на водні ресурси і об’єкти, що підпадають під дію Протоколу, і є джерелом загрози виникнення захворювань, пов’язаних з водою Ст. 6. 2(l)

+

   

19

Ефективність систем управління, розвитку, захисту та використання водних ресурсів, Ст. 6. 2 (m)

+

   

20

Частота публікації інформації щодо якості питної води, що постачається та інших вод, яких стосується Протокол, Ст. 6.2(n)

   

+

Вхід для користувачів